Search

Search In:

Search Results:

رپ ایرانی با عنوان ‘گفتاواز’ مجوز می‌گیرد

رپ فارسی با عنوان “گفتاواز” مجوز میگیرد

پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مصاحبه با روزنامه شرق گفته است که قطعات و آلبوم‌های رپ در ایران مجوز می‌گیرند. به گفته او عنوان رسمی مصوب برای موسیقی رپ ‘گفتاواز’ است.
( به نقل از شبکه ی جهانی بی بی سی فارسی : مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفته است: “این موسیقی ریشه در فرهنگ ایران دارد.
ما در فرهنگمان ترتیل‌خوانی، رجزخوانی و بحر طویل‌خوانی داریم حتی حماسه‌سرایان ایرانی که رجزخوانی یا شاهنامه‌خوانی می‌کردند به‌نوعی از موسیقی شبه‌رپ استفاده می‌کردند.”

بیشتر از یک دهه است که موسیقی رپ در ایران اقبال و مخاطبان گسترده‌ای پیدا کرده و خوانندگان بسیاری آثار خود را در این قالب تولید می‌کنند.

با این حال فعالیت‌های خوانندگان و آهنگسازان رپ ایرانی عمدتا بدون مجوز و ‘زیر زمینی’ بوده است. این مساله عرضه و فروش آثار و برگزاری کنسرت‌ها را دشوار می‌کند و در مواردی به برخوردهای قضایی با آنان انجامیده است.

rapavaz

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفته است که ارتباط دادن موسیقی رپ به مسائلی مانند ‘شیطان‌پرستی’ درست نیست.

آقای ارجمند گفته است: “ماهیت رپ اعتراض و انتقاد اجتماعی است پس به سمت گرایش‌های شیطان‌پرستی نمی‌رود و نرفته است.” )

در طی سال های اخیر بسیاری از شخصیت های مذهبی و سیاسی دولت موسیقی رپ را موسیقی شیطان پرستی نام برده و از دادن مجوز به خواننده های این سبک موسیقی خودداری و در بعضی مواد برخورد کرده اند

اما با روی کار امدن “حسن روحانی” و جا به جا شدن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک سال اخیر روندی مناسب تر نسبت به شاخه های هنر و موسیقی شده و پس از بازگشایی خانه سینما و روانه ی بازار کردن بسیاری از فیلم های تولید شده که در چند سال گذشته مجوز رفتن روی پرده ی سینما را نداشتند این دومین قدم مثبت “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ” در این جهت بوده

در حال حاضر بسیاری از خواننده های رپ “رپرها” در حال تلاش برای اخذ مجوز برای موزیک ها و اجرا کنسرت بوده اند و در چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیر فعالیت مثبت تر در راستای فرهنگ سازی این موسیقی از طرف هنرمندان و بسیاری از سایت ها بوده ایم

rapavaz2 .

با این حال امید بسیاری از هنرمندان به ان است که شاید بعد از بیش از یک دهه “زیرزمینی” معرفی شدن جایگاه خود را در بازار موسیقی این کشور ثابت کرده و فعالیت رسمی خود را اغاز کنند.

منبع: BBC

Likes(0)Dislikes(0)

Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow RadioFaryad